sphera.pl – Wirtualne Spacery Google Street View

Spraw oszałamiałamiające wrażenie dzięki fotografii 360°. Zaproś klientów na Wirtualny Spacer po Twoim lokalu już dziś!

Jak dodać zdjęcie 360 na Facebooka

By on August 17, 2016

Jak zrobić i dodać zdjęcie 360 na Facebooka?

Z pewnością coraz częściej natrafiasz na zdjęcia 360 udostępniane przez znajomych lub profile firm, które lajkujesz. Przykłady takich zdjęć zobaczysz na naszym fanpage’u. Od pewnego czasu Facebook wspiera technologię 360 i pozwala użytkownikom dzielić się interaktywnymi zdjęciami, które można do woli obracać i oglądać z każdej strony. Jak skorzystać z tej możliwości? Zaczynamy oczywiście od wykonania zdjęcia 360. Do tego będzie nam potrzebny smartfon lub odpowiedni sprzęt.

Jak zrobić zdjęcie 360 stopni?

Pierwszym sposobem jest stworzenie panoramy 360 za pomocą porządnej lustrzanki oraz specjalnego szerokokątnego obiektywu, a także odpowiedniej obrotowej głowicy, dzięki której bezbłędnie wykonamy zdjęcie, zgodnie z kątem widzenia obiektywu. Przy takiej konfiguracji mamy pewność, że nasze zdjęcia będą ostre i prawidłowo doświetlone. Jednak taki kompletny sprzęt dosyć sporo kosztuje, a do obróbki zdjęć będziemy dodatkowo potrzebować specjalnego oprogramowania (za które również trzeba słono zapłacić).

Dziś skupimy się na sposobach dużo bardziej amatorskich, dzięki którym będziemy mogli szybko dodać swoje zdjęcia 360 na Facebooka.

Sposób nr 1: użyj smartfona!

Zanim jednak zaczniesz fotografować przestrzeń dookoła, upewnij się, że Twój smartfon został wyposażony w żyroskop. Jest to urządzenie, które mierzy ułożenie Twojego telefonu w przestrzeni i przydaje się w wielu funkcjach, np. do gier, lepszej orientacji GPS czy w aplikacjach, takich jak Google Street View. Właśnie za pomocą tej aplikacji będziemy wykonywać naszą pierwszą fotosferę.

Niezależnie, czy korzystasz z systemu Android czy iOS, możesz pobrać aplikację Google Street View za darmo. Po zainstalowaniu wystarczy już tylko kilka małych kroków.

Uruchom aplikację i naciśnij żółtą ikonę kamery, która pojawi się na pierwszym ekranie. Następnie wybierz ponownie podobną ikonkę, znajdującą się na samym dole spośród trzech dostępnych opcji:

jak _dodać_zdjęcia_360_na_facebooka

Kolejny krok to tworzenie fotosfery. Twoim zadaniem będzie wykonanie kilkunastu zdjęć, które później zostaną automatycznie połączone przez aplikację. UWAGA! Jeśli Twój telefon nie został wyposażony w żyroskop, aplikacja to wykryje i niestety nie będziesz mógł wykonać fotosfery.

Podążaj za żółtymi punktami, które będą wyświetlać się na ekranie. Pamiętaj jednak, aby nie śpieszyć się za bardzo i przesuwać telefon powoli. Pozwoli to zminimalizować ilość błędów, a Twoje zdjęcie 360 będzie bardziej dokładne i atrakcyjne. Wykonuj zdjęcia aż przycisk kontrolny zmieni kolor na zielony i będziesz mógł go nacisnąć:

jak_zrobić_zdjęcie_360

Aplikacja rozpocznie proces łączenia zdjęć i może to potrwać kilkadziesiąt sekund. W międzyczasie, będziesz mógł obserwować pracę Pegmana, który układa zdjęcia jedno obok drugiego. Nabiega się chłopina:)

Fotosfera gotowa! Teraz wystarczy ją udostępnić za pomocą aplikacji Street View lub Facebooka. Fotosfera będzie dostępna w galerii zdjęć Twojego telefonu. Możesz również zgrać sferę na komputer i dodać na facebooka metodą drag&drop (przeciągnij i upuść). Facebook automatycznie rozpozna zdjęcie 360, a Ty możesz czekać na lajki.

Sposób nr 2: kup sobie kamerę 360

Nie ma łatwiejszej metody na zdjęcia sferyczne niż wykonanie ich za pomocą specjalnej kamery. Wystarczy jedno kliknięcie i po krzyku. Takie kamery można kupić online lub w marketach stacjonarnych z elektorniką. Szukaj ich na działach fotograficznych – najprawdopodobniej będą opisane podobnie jak GoPro – ‘kamera sportowa’.

Spośród najlepszego i najbardziej przyjaznego w użyciu sprzętu, rekomendujemy produkty Ricoh oraz Samsunga. Są to kamery, które bardzo łatwo zsynchronizujemy ze smartfonem za pomocą dedykowanych aplikacji. Otrzymamy także zdjęcia 360 naprawdę przyzwoitej jakości i możemy je od razu wstawić na facebooka.

smsng_VS_RICOHWspomniane wyżej marki oferują kamery wyposażone w dwa przeciwstawnie ulokowane obiektywy szerokokątne, które wykonują zdjęcie jednocześnie w momencie naciśnięcia przycisku. Stitching (łączenie zdjęcia 360) odbywa się automatycznie i nie powinniśmy napotkać żadnych błędów. Ricoh Theta S wywiązuje się z tego zadania perfekcyjnie, ale maksymalna rozdzielczość zdjęć wyniesie 14.4 megapikseli, podczas gdy Samsung Gear 360 wykona dla nas zdjęcia jakości nawet 25.9 megapikseli (oraz filmy 4k!), ale może napotkać pewne problemy przy stitchingu.

Więcej na temat kamer 360 przeczytasz w kolejnym artykule, gdzie zaprezentujemy szczegółowe porównanie najrozsądniejszych opcji dostępnych obecnie na rynku. Zamieścimy również filmy oraz zdjęcia 360, dzięki którym będziesz mógł/mogła zobaczyć na własne oczy różnice pomiędzy poszczególnymi kamerami.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł i dowiedziałeś/dowiedziałaś się jak dodać zdjęcia 360 naFacebooka, kliknij ‘share’ i pozwól również innym korzystać z tej wiedzy. Bądź na bieżąco z newsami ze świata wirtualnej rzeczywistości i obserwuj nasze poczynania na profilu sphera.pl – już wkrótce konkurs, gdzie do wygrania będą okulary do oglądania fotosfer i filmów 360!


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *