sphera.pl – Wirtualne Spacery Google Street View

Spraw oszałamiałamiające wrażenie dzięki fotografii 360°. Zaproś klientów na Wirtualny Spacer po Twoim lokalu już dziś!

Relacja z TechSaturdays #28 VR

By on July 4, 2016

Wirtualne Spacery i cały świat VR na TechSaturdays #28

To była naprawdę pracowita i produktywna sobota. Mieliśmy przyjemność pojawić się na TechSaturdays (więcej o tym przedsięwzięciu możecie poczytać tutaj), wysłuchać przeciekawych prezentacji oraz, co dla nas najważniejsze, uczestniczyć jako partnerzy eventu i transmitować wydarzenie na żywo w technologii 360. Wynikiem tej inicjatywy są perspektywy na wspaniałą współpracę z wieloma przedstawicielami branży i mnóstwo pozytywnej energii mobilizującej do dalszej intensywnej pracy. Zapraszam Was do lektury.

Te dwie niecnoty to kłopoty

No tak. Jakże nudne byłoby życie, gdyby nie problemy ze sprzętem! Najwyraźniej laptop oraz nasza kamera 360 (te dwie niecnoty) postanowiły przeprowadzić strajk w ramach dnia wolnego od pracy. Na szczęście negocjacje zakończyły się sukcesem i stream na żywo na youtubie rozpoczął się wraz z donośnym krzykiem Dermota, który entuzjastycznie przywitał gości.

Kiedy widz staje się bohaterem filmu

Zbigniew_Stanczyk

Pierwszym prelegentem był Zbigniew Stańczyk z Uniwersytetu w Stanford, który w dużym stopniu wniknął w świat hollywoodzkich produkcji. Opowiadał o wpływie technologii na zmiany w kinematografii i podzielił się kilkoma ciekawostkami. Na przykład, na potrzeby produkcji filmu Ben Hur (adaptacji na podstawie książki Lew Wallace’a) z 1959 roku, zatrudniono 10 000 statystów i wyszkolono 2500 koni. Dzięki użyciu współczesnej technologii, do produkcji tegorocznej realizacji zatrudniono zaledwie 100 statystów i wyszkolono ok. 90 koni. Resztę stanowią efekty specjalne oraz praca kamery.
Rozwój technologii 360 zaczyna coraz głębiej nas zastanawiać – czy i kiedy będziemy mogli oglądać prawdziwe filmy, gdzie to widz jest bohaterem i sam wybiera, które kadry chce oglądać? Z tym pytaniem Zbigniew Stańczyk pozostawił publiczność.

Zdjęcia 360 to nie wszystko. Teraz kręci się filmy!

Kolejne wystąpienie poprzedziła sesja networkingowa. Właśnie wtedy poznałem Adama Jędrychowskiego, który jak się okazało, miał za chwilę występować.

Adam reprezentuje firmę VR Premium, produkującą wysokiej jakości filmy 360. Byłem pod wielkim wrażeniem drogi rozwoju jaką przeszli. Adam podkreślił, że nie ma żadnej szkoły, która uczyłaby jak wykorzystywać wirtualną rzeczywistość, wszystkiego trzeba nauczyć się samemu. Podobnie było z VR Premium – od eksperymentów w garażu po skonstruowanie łazika do filmowania w 360, filmów przy użyciu drona, a także wysokiej jakości live streamów. Firma w dużym stopniu przyczynia się do rozkwitu branży w Polsce i na świecie. Polecam obejrzeć viral (typowa lekcja polskiego), który udało się stworzyć we współpracy z Ponki – jest to drugi najczęściej oglądany na świecie film 360 na youtubie. Gratulacje!

Adam_Jedrychowski_wirtualne_spacery_wroclaw

Wirtualne spacery: level grandmaster

Wielu wyczekiwało następnego mówcy – Andrzeja Jończyka, założyciela marki VR Global. W zaledwie 2 lata zbudował firmę, która jest obecnym światowym (!) liderem w dostarczaniu rozwiązań VR dla branży nieruchomości. Dynamiczny rozwój oraz doświadczenie Andrzeja w zakresie relacji biznesowych oraz marketingu pozwolił na wprowadzenie wielu wspaniałych pomysłów i stworzenie modelu biznesowego, na którym bazują inni.

VR Global oferuje coś więcej niż wirtualne spacery. Dążenia firmy zmierzają ku rozszerzonej rzeczywistości (Augmented Reality) i dostarczeniu użytkownikom przeżyć zupełnie nowego gatunku. Połączenie elektroniki ze światem realnym pozwala na postęp komercji, ale również wielu dziedzin nauki, np. medycyny. Zastosowanie jest właściwie nieograniczone! Ludzie, pomimo że część z nich jest sceptyczna wobec VR, są ciekawi wirtualnego świata i będą chcieli go poznawać coraz chętniej. Andrzej Jończyk zauważył, że VR to najszybciej rozwijający się rynek w historii. Dlaczego więc nie wykorzystać najprostszej zasady sprzedaży, czyli: “posłuchaj, czego chce klient i daj mu to”?

 

Wejdź bez pukania do mojego mieszkania

Dominik_Krawczyk_wirtualne_spacery_wroclawEvent wieńczyły 2 wystąpienia. Dominik Krawczyk z fulldom.pl mówił o zastosowaniu wirtualnych spacerów w branży nieruchomości. Po co umawiać się na oględziny mieszkania z agentem (który będzie nam wciskał, że Aleja Piastów to okolice Sky Tower, a grzyb na ścianie to piękne malowidło natury), kiedy można obejrzeć realistyczne zdjęcia 360 i odbyć wirtualny spacer po mieszkaniu? Świetny pomysł. Zachęcam również do zamawiania wirtualnych spacerów u nas poprzez system rezerwacji online.

Ostatnim z gości był trener personalny Tadeusz Smuś (fit-coach.pl). Prezentacja nie była ściśle związana z branżą VR, ale myślę, że każdemu podobało się jego wystąpienie. Zwrócił uwagę, że brak aktywności fizycznej obniża efektywność naszej pracy umysłowej. Także postawa ciała oddziaływuje na pewność siebie i pozytywne myślenie, czego doświadczyliśmy dzięki ćwiczeniom prowadzonym przez Tadeusza.

 

Many thanks, Dermot!

Tadeusz_Smus_wirtualne_spacery_wroclawMuszę przyznać, że networking jeszcze nigdy nie był dla mnie tak cenny i zarazem przyjemny, jak na tej edycji TechSaturdays. Poznałem wartościowych ludzi i miałem okazję pokazać trochę wirtualnej rzeczywistości tym, którzy przyszli tylko z ciekawości.

Nasz stream 360 na żywo na youtubie obejrzało 38 osób (słownie: trzydzieści osiem osób). Wiem, ilość nie powala, jakość streama też nie. W przyszłości na pewno pojawią się możliwości transmitowania w lepszej jakości, co wiąże się z inwestycją w sprzęt. Nic mnie jednak nie powstrzyma, aby kiedyś taki sprzęt kupić (cóż, składasz 6x GoPro i masz) i zastąpić dość słabą do takich zadań Ricoh Thetę S. Na tę chwilę serdecznie dziękujemy Dermotowi za możliwość pojawienia się na TechSaturdays #28 VR i wystąpienia w roli partnerów! (Many thanks Dermot for the opportunity of streaming your event and making us partners!)

Dziękuję również Tobie za przeczytanie tego posta. Jeśli masz jakieś pytania odnośnie TechSaturdays, mówców lub aspektów świata wirtualnej rzeczywistości, to chętnie na nie odpowiem. Zostaw wiadomość w komentarzu lub wyślij na adres: pawel@sphera.pl. Dzięki!

Paweł_Serafin_Andrzej_Jonczyk_Alexandra_Ardelean

Tadeusz_Smus

TechSat

Icebreaker

Marcos

Dermot


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *